Informacyjna pigułka- Chorwacja 2016

mrsk.pl

Jeśli pierwszy raz wybieracie się do Chorwacji to mam nadzieję, że ten wpis rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości i znajdziecie tu odpowiedzi na swoje pytania 🙂

Ja sama szukałam tych samych odpowiedzi i dziś, na podstawie naszych doświadczeń postanowiłam udzielić Wam kilku wskazówek. Z góry uprzedzam, że to co poniżej to tylko moje zdanie i moja opinia oparta na moich doświadczeniach, jeśli macie inne zdanie to zachęcam do komentowania.

Wszystko zawrę w punktach, a na podstawie Waszych komentarzy uzupełnię poniższe informacje 🙂 Odeślę Was również do innych moich wpisów, gdzie pewne rzeczy zostały już napisane.

Zachęcam również do odwiedzenia strony CROLOVE ( klik ), tam znajdziecie wiele przydatnych informacji, a także podsumowania podróży Autorów wraz ze wskazówkami np. o której przybyć na miejsce itp. Przed odwiedzeniem Chorwacji koniecznie tam zaglądnijcie 🙂

To co? Zaczynamy!

  • PIENIĄDZE W CHORWACJI: w Chorwacji można płacić euro, ale w mojej opinii to się nie kalkuluje. Narodową walutą w Chorwacji są KUNY i uważam, że warto płacić właśnie kunami. W polskich kantorach kun nie opłaca się kupować. Najlepszą opcją jest zabrać ze sobą złotówki w 100 złotowych banknotach, ponieważ podczas wymiany przelicznik jest prosty i nie pozwolicie się oszukać. Warto mieć przy sobie również około 30-50 euro ponieważ w drodze czasami toalety są płatne lub np. będziecie mieli ochotę napić się rano kawy po całonocnej podróży. Pieniądze na miejscu w Chorwacji wymieniajcie tylko w bankach, unikajcie kantorów. Banki mają najlepszy kurs i zawsze macie pewność, że kuny nie będą fałszywe. Poleca się też płatność kartą, ale na bazarku czy w sklepie z pamiątkami i tak będziecie musieli płacić gotówką. Kartą, zwłaszcza kredytową opłaca się ( zależy od banku ) płacić za autostrady czy większe zakupy w markecie.

 

  • obecnie 1 euro to  7,41 kun ( 24.06.2017 r. )

 

  • CENY W CHORWACJI: ceny w Chorwacji są różne. 1 gałka lodów kosztuje około 7-8 kun. Najdroższa w Chorwacji jest woda, ale również owoce i warzywa są dość drogie. Jeśli chodzi o jedzenie w knajpkach czy restauracjach to wszystko zależy od miejscowości, ale ceny nie są odstraszające, np. cheeseburger 21 kun, frytki 15 kun-duże, a piwo w knajpce 13 kun. Talerz owoców morza około 280 kun ( ale warto, bo jest ogromny 😉 ), raz, nie zawsze 😉

Ceny poszczególnych produktów ( 2016 ) w markecie:

  • 1,5 l wody 7 kun czyli prawie 5 zł,
  • mleko 5 kun,
  • paczka papierosów około 26 kun,
  • puszka piwa około 10 kun,
  • piwo Ozujsko 2 litry około 23 kuny,
  • czekolada ( tabliczka ) około 6 kun,
  • kawa rozpuszczalna 200 g około 70 kun,
  • makaron 500 g około 9 kun,
  • ketchup 570 g około 20 kun,
  • Hipp jedzenie dla dzieci w słoiku 190 g około 13 kun,
  • cukier około 7 kun,
  • oliwa z oliwek około 55 kun za 0,74 ml,
  • bilet z Omisia do Makrskiej kosztował 36 kun w jedną stronę za jedną osobę,
  • burek z mięsem 14 kun, z serem 12 kun- burek kupicie w piekarni, jest pyszny 🙂
  • chleb 6 kun.
  • ALKOHOL W CHORWACJI: to głównie rakija i piwo. Piwo można kupić w markecie, restauracjach, knajpkach czy budkach. A rakiję najlepiej kupować ze sprawdzonego źródła. Zapytajcie właściciela Wszego Ośrodka, On poleci najlepszego „dilera” 🙂 My kupowaliśmy rakiję u Sołtysa Filipa 🙂 Cena około 75 kun za 0,75 litra.

 

  • W TRASIE: w Austrii i Słowenii potrzebujecie winiet, które warto kupić w Polsce. O ile w Austrii nie macie innej opcji to w Słowenii autostradę można ominąć. Dodatkowo płacicie za autostrady w każdym kraju- tu polecam kartę, najlepiej kredytową bo one zwykle nie mają dodatkowych prowizji. Warto również sprawdzić zasady ruchu drogowego w poszczególnych krajach i wymagane wyposażenie auta czy zabezpieczenie bagażu.

 

  • INTERNET I TELEFON: obecnie ceny w roamingu w Unii Europejskiej ( w tym również w Chorwacji ) są takie jak w Polsce. Jednak w większości hoteli czy kwater macie dostęp do bezpłatnego wifi. Warto mieć ze sobą power bank, przydaje się idealnie podczas podróży.

 

  • BUTY DO PŁYWANIA: są konieczne, zarówno na plażę jak i do pływania. Kamienie są ostre, a i jeżowce lubią zostawić w stopie kilka kolców. Buty lepiej kupić w Polsce, na miejscu oczywiście również są dostępne na każdym kroku ale ceny nie są adekwatne do jakości. Nasze kupiliśmy przez Internet w sklepie Decathlon w cenie 39 zł 99 gr za parę. O ile moje były rzadko używane to Mąż korzystał non stop. Nic się z nimi nie dzieje, serdecznie polecam 🙂

 

  • LECZENIE: w Chorwacji uznawana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowia ( możecie wyrobić ją tu ( klik ) ), warto to zrobić wcześniej bo w okresie wakacyjnym trwa to dłuższą chwilkę. Z tą kartą przyjmą Was w szpitalu. Dodatkowo lepiej mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne, które pokrywa np. koszty transportu leczniczego. Ze sobą dobrze mieć wachlarz leków, zwłaszcza coś na ukąszenia, biegunkę, przeziębienie i antybiotyk o szerokim spektrum działania. Przezorny zawsze ubezpieczony 🙂

 

  • DOKUMENTY: w Chorwacji nie obowiązuje paszport, możecie przekroczyć granicę tylko z dowodem osobistym. Ale jeśli macie paszport to można go ze sobą zabrać w razie większych kłopotów. Dokumenty trzymajcie w bezpiecznym miejscu, zwłaszcza dowód osobisty, a ze sobą noście ksero.

 

  • WŁASNE WYŻYWIENIE: jeśli zdecydujecie się na własne wyżywienie to zabezpieczcie je na czas podróży. Nam nie przetrwały wekowane słoiki, ale to prawdopodobnie nasza wina. Dobrze zabrać ze sobą zamrożony chleb na pierwszych kilka dni, zanim znajdziecie sklepik w swojej okolicy i pomidory, jeszcze zielone- dojrzeją w kila dni. Na miejscu są drogie, a na śniadaniu smakują jak nigdy 🙂 Mieliśmy ze sobą zamrożone na czas podróży parówki, masło, sery itp. A i koniecznie Nutella 🙂

 

  • WODA: wodzie poświęcę cały punkt bo w Chorwacji jest droga i nie warto jej kupować, 1,5 litra kosztuje tyle co gałka lodów ( 7 kun ), wierzcie mi, że lepiej kupić lody 🙂 Dobrze kupić w Polsce zgrzewkę lub dwie małej wody mineralnej ( wypijecie podczas podróży, a butelki się przydadzą 😉 a dlaczego, czytaj dalej 🙂 ). Najlepszą i, najtańszą opcją jest BRITA ( klik )! Filtrujecie wodę z kranu, zawsze zimną, pijecie lub wlewacie do butelki i w drogę. Nie obciążacie auta i nie zabieracie miejsca zgrzewkami wody, której musicie później poświęcić miejsce w lodówce aby była zimna. Brita zajmuje mało miejsca, filtruje wodę, a Wy pijecie 🙂 Na plaże warto dzień wcześniej wieczorem zamrozić kilka butelek, na plaży rozmrożą się szybko, a woda będzie długo zimna. Nie musicie targać lodówki, zwłaszcza jeśli do plaży macie spory kawałek ( co jest częste w Chorwacji ).

 

To chyba wszystko, jeśli macie jeszcze jakieś pytania, zachęcam do ich zadawania tu, na Facebooku czy Instagramie. Bardzo chętnie pomogę 🙂 A może inni coś jeszcze pragną dodać do mojej listy?